O priekupníkoch a o tom, ako Alza predávala na rakúskom e-shope PlayStation 5 za 799 €

Martin M.
10 min readDec 7, 2020

--

Aktualizácia (9.12.2020, 09:28): Dnes som obdržal od Alzy oficiálne stanovisko. Pôvodne sa mi odpovede údajne nedostalo, pretože môj e-mail skončil v spame. Po súhlase zverejňujem odpoveď, kde podľa Alzy konzoly boli určené pre nemecky hovoriace krajiny a nebolo ich možné predávať v ČR. V súčasnosti Alza na rakúskom e-shope už PlayStation 5 nelistuje.

Vašeho článku jsme si všimli po jeho uveřejnění na Twitteru.
Samozřejmě nás mrzí, že nejsme schopni z důvodu celosvětového nedostatku konzolí pokrýt všechny předobjednávky našich zákazníků. Vysvětlení, ke kterému docházíte ve svém článku, se však nezakládá na pravdě.
V Rakousku jsme skutečně několik desítek kusů konzolí nabízeli. Je však důležité říct, že se jednalo o kusy určené pro trhy německy mluvících zemí. Proto jsme je také mohli prodávat pouze tam. Vyšší prodejní cena byla daná jejich vyšší cenou nákupní.
Je pravda, že konzole určené pro Rakousko se distribuují z českého skladu. Alza totiž nemá v Rakousku lokální sklad, proto jsou produkty na tento trh distribuovány ze zemí, kde sklady máme (ČR, SR).
Prodej PS5 v Rakousku v žádném případě neovlivnil alokace konzolí pro český (slovenský) trh a pro naše zákazníky, kteří mají konzoli předobjednanou. Tyto kusy jsou pevně stanovené dodavatelem a není možné, abychom konzole určené pro český trh nabízeli v jiných státech.
Žádám Vás proto o uvedení nepravdivých Vámi vyvozených vysvětlení na pravou míru. Váš článek totiž již v nadpise obsahuje nepravdivé a nepodložené informace a překračuje tak vyjádření pouhého názoru v rámci svobody projevu a naši společnost protiprávně poškozuje.
Mrzí mě, že se Váš dotaz k nám nedostal, protože bychom předešli nutnosti tento zavádějící text opravovat již po jeho uveřejnění.

Ing. Daniela Chovancová
PR manažerka, tisková mluvčí

Aktualizácia (8.12.2020, 17:02): Alza na svojom rakúskom e-shope prestala PlayStation 5 listovať. Stránky, na ktorých bolo pôvodne možné konzoly kúpiť, teraz vracajú chybovú hlášku 404. Napriek množstvu sťažností od nespokojných zákazníkov Alza zatiaľ neposkytla oficiálne stanovisko. Je treba podotknúť, že s prosbou o vysvetlenie vzniknutej situácie a navrhnutie férového riešenia som sa na PR oddelenie Alzy obrátil už v piatok 4.12.2020. Odpoveď som nedostal a ako som im avizoval, rozhodol som sa pristúpiť k zverejneniu článku.

Možno patríte k ľuďom, ktorí sa počas pandémie nudia a rozhodli sa skrátiť si dlhé chvíle hraním videohier. Možno ste chceli deťom urobiť radosť a na Vianoce im podarovať novú PlayStation 5. Nákup elektroniky je však tento rok obzvlášť náročný quest a s najväčšou pravdepodobnosťou Vám plány nevyšli. Naozaj za to môže pár priekupníkov alebo ide len o symptóm rozsiahlejšieho problému?

Pravdepodobne ste zaregistrovali, že tento rok je z pohľadu uvádzania nových produktov na trh celkom výnimočný. AMD uviedlo na trh procesory modelovej rady Ryzen 5000, grafické karty rady Radeon RX 6000 a NVIDIA zasa grafické karty rady GeForce RTX 30. V neposlednom rade Sony a Microsoft uviedli svoje herné konzoly novej generácie. Ak ste sa chceli k nejakému z týchto produktov dostať, museli ste sa veľmi snažiť alebo mať poriadny kus šťastia. Popri konkurencii scalperov, sietí botov a firiem dodávajúcich hardvér minerom kryptomien, máte len veľmi malú šancu. Nehovoriac o tom, že NVIDIA samotná predáva podstatnú časť grafických kariet priamo kryptofarmám.

Grafické karty určené pre bežných spotrebiteľov častokrát končia v zahraničných kryptofarmách

Po procesoroch a grafických kartách sa len tak zaprášilo a niektoré e-shopy radšej produkty prestali listovať a prijímať predobjednávky. Mohli ste si tak maximálne zakliknúť notifikáciu o zmene dostupnosti produktov, ktoré ste si chceli kúpiť. Ak vám náhodou e-mail prišiel a hneď ste si produktovú stránku rozklikli, produkt sa za tých pár sekúnd stihol vypredať. Dostupnosť sa v posledných dňoch začína mierne zlepšovať a na e-shopoch môžete pozorovať dodávky nových kusov takmer denne, s výnimkou grafických kariet Radeon RX 6000, ktoré boli na trh uvedené len nedávno. Stále však platí, že to, čo príde, sa vypredá behom pár sekúnd.

Čo sa týka herných konzolí, situácia je o niečo komplikovanejšia. Aj keď sa všeobecne predpokladalo, že sa v prvých týždňoch po uvedení na trh vypredajú, pretože doteraz to takmer vždy tak bolo, nikto asi nepredpokladal, do akých rozmerov situácia vyústi. Jednoduchý systém predobjednávok doposiaľ plnil svoj účel, no tento rok je situácia iná. Výrobcovia kvôli pandémii výrazne podcenili dopyt po svojich produktoch a elektroniku jednoducho nestíhajú vyrábať. Mnohé firmy operovali s predpokladom nastupujúcej ekonomickej krízy. Zvolili opatrnejší prístup a naplánovali výrobu takých rozmerov, ktorá nepredstavuje veľké riziko. Výrobcovia sa síce už nejakú dobu snažia výrobu škálovať, ale nie je to jednoduché. Továrne majú svoje kapacity, ktoré si je nutné rezervovať niekoľko mesiacov vopred. Väčšinu súčiastok a materiálov, ktoré sú potrebné na výrobu produktov, je tiež nutné zabezpečiť vopred. Výrobu teda nie je možné naškálovať instantne nejakým zázračným telefonátom alebo objednávkou v továrni. Na navýšenie výroby si s najvyššou pravdepodobnosťou ešte počkáme. Môžme ale celý problém pripísať poddimenzovaniu výroby? Nie, ani z ďaleka.

Nákladné lode a prázdne kontajnery

Dostupnosť produktov v obchodoch sa neodvíja len od kapacít výrobných liniek a dostupnosti súčiastok a materiálov. Vyrobené produkty je potrebné prepraviť k distribútorom. Elektronika sa typicky vyrába v Ázii a k distribútorom sa dostáva na veľkých nákladných lodiach v kontajneroch. Aj tých je však obmedzený počet. Nákladné lode sa nevracajú do Ázie prázdne, pretože typicky prepravujú nejaký náklad naspäť. To všetko ale za predpokladu, že je čo prepravovať. Pandemická situácia v Európe obmedzila výrobu natoľko, že niektoré z lodí nemajú čo prepravovať naspäť, a tak čakajú prázdne v prístavoch, pretože návrat lodí s prázdnymi kontajnermi znamená ekonomické straty.

Existujú i alternatívne možnosti prepravy, tie sú však momentálne tiež značne obmedzené a príliš nákladné. Letecká preprava nákladnými lietadlami je maximálne vyťažená. Výrobcovia niekedy zabezpečujú prepravu aj osobnými lietadlami, no vplyv pándémie na turizmus spôsobil, že osobných lietadiel lieta podstatne menej.

Overhyping a kapitalizmus vo svojej finálnej forme

V situáciách, keď dopyt prevyšuje ponuku, cena tovaru prirodzene rastie. Čo však v prípade, keď ide o natoľko atraktívny produkt, že ho vôbec nie je možné zohnať? Kam až sa cena môže vyšplhať?

Extrémny dopyt po nových konzolách môžme síce pripisovať tomu, že počas pandémie sú ľudia nútení tráviť viac času doma, ale domnievam sa, že to nie je dôvod jediný. Nie nadarmo sa zápasu o najúspešnejšiu konzolu generácie hovorí “console wars”. Microsoft a Sony sa predbiehajú v tom, kto dokáže ponúknuť najatraktívnejší produkt za najnižšiu cenu. Herné konzoly sa typicky predávajú so stratou a výrobcovia profitujú na hrách, ktoré si potom hráči kupujú. Tento rok to Microsoft a Sony zrejme trochu prepískli, keď ponúkli príliš atraktívne produkty za veľmi priaznivé ceny a marketingové kampane sa obzvlášť podarili. Pôvodné správy o obrovskom záujme a pravdepodobnej obmedzenej dostupnosti herné konzoly len ďalej zatraktívnili v očiach potenciálnych zákazníkov. Čo s peniazmi, ktoré ste ušetrili za dovolenku, na ktorej ste tento rok neboli? Túto otázku ste si možno kládli vy, ale neboli ste sami. Mnohí ziskuchtiví jednotlivci, ale i skupiny rozpoznali možnosť ľahkého zárobku.

Čo sa teda stalo?

Po spustení predobjednávok predajcom spadli servery.

Predobjednávky podľa predajcov v priebehu pár sekúnd pokryli dodávky na rok 2020 a ďalšiu dostupnosť avizujú až na konci februára.

Zákaznícke podpory predajcov sú doteraz zahltené dotazmi o existujúcich i nových objednávkach.

Zákazníci sa hnevajú, pretože zaplatili v deň spustenia predobjednávok, konzoly doteraz nemajú a predajcovia im neposkytujú adekvátne informácie.

Na inzertných portáloch sa konzoly predávajú za dvojnásobné ceny.

Opäť si položme otázku: môžme celý problém pripisovať pár desiatkam ľudí na inzertných a aukčných portáloch? Ako ku konzolám vôbec prišli?

Väčšina zákazníkov si zrejme vytvorila viacero predobjednávok na rôznych e-shopoch, aby zvýšila svoje šance, že konzolu získa ešte tento rok. Tí naozaj rýchli, ktorí objednávali v deň spustenia predobjednávok v priebehu pár sekúnd, už svoje konzoly majú. Čo s predobjednávkami, ktoré postupne prichádzajú? Nejeden si chce pred Vianocami prilepšiť, a tak svoje konzoly ponúkajú na inzertných serveroch. Niektorí kľudne za dvojnásobnú cenu. Nejde síce o najetickejšiu činnosť, obzvlášť u tak prestrelených cien, no dovolím si tvrdiť, že dopad jednotlivcov s viacerými predobjednávkami na nepriaznivosť situácie je značne preceňovaný.

Skutočným problémom sú organizované skupiny používajúce boty, teda automatizované systémy, ktoré pravidelne sledujú dostupnosť tovaru a v prípade dostupnosti ho automaticky objednajú. To všetko zvládnu podstatne rýchlejšie než priemerne počítačovo zdatný zákazník. Na internete sa objavujú informácie o skupinách, ktorým sa takýmto spôsobom podarilo dostať k tisíckam konzol. To už skutočne môže predstavovať problém, keďže u predobjednávok typicky existuje fronta a kto prvý objedná, ten konzolu prvý dostane.

Výroba, transport, boty, priekupníci… a Alza

Už to vyzeralo, že máme obraz pomaly kompletný, no bohužiaľ to tak nie je. Podelím sa s Vami o skutočnosť, ktorá ma rozčuľuje najviac. Nechcem však rozpútavať zbytočné vášne, práve naopak, verím, že tento článok povedie ku konštruktívnejšiemu zameraniu frustrácie. K tlaku na samotných predajcov a k ich konkrétnym krokom, ktoré povedú k zlepšeniu transparentnosti systému predobjednávok a spravodlivejšiemu a etickejšiemu prístupu k zákazníkom. Je treba podotknúť, že s prosbou o vysvetlenie vzniknutej situácie a navrhnutie férového riešenia som sa na PR oddelenie Alzy obrátil už v piatok 4.12.2020. Odpoveď som nedostal a ako som im avizoval, rozhodol som sa pristúpiť k zverejneniu článku.

Sám mám na Alze predobjednávku, a to rovno na obe verzie, s Blu-ray mechanikou i bez. Plánoval som si vyzdvihnúť tú, ktorá sa naskladní ako prvá. Objednávky som neplatil vopred, a to z toho dôvodu, že mi bolo jasné, že konzolu s najväčšou pravdepodobnosťou minimálne v horizonte niekoľkých týždňov neobdržím. Mnoho kupujúcich však zaplatilo vopred a dúfali, že obchody ich uprednostnia pred zákazníkmi, ktorí si zvolili platbu pri prevzatí tovaru. Je to tak? Ktovie. Alza nepovie.

V diskusiách na produktových stránkach nájdete obrovské množstvo dotazov a výziev k tomu, aby boli predajcovia transparentnejší a poskytovali informácie o počte predobjednávok, o poradí vo fronte a plánovaných dodávkach. Je pochopiteľné, ak predajca frontu nevedie, že také informácie neposkytne, každopádne i informácia o neexistencii predobjednávkovej fronty je informácia, ktorú by mal poskytnúť. Tiež je pochopiteľné, ak niektorí (obzvlášť tí menší) predajcovia nepoznajú dátum ďalšej dodávky. Ale Alza? Povedzme, že im sa rozhodne oplatí mlčať.

Kde je teda Vaša zaplatená konzola?

Aktualizované: Podľa oficiálnych informácií z Alzy boli konzoly určené výhradne pre nemecky hovoriace krajiny a nebolo ich tak možné predávať v ČR. Predaj týchto konzolí údajne nijako neovplyvnil spracovanie objednávok v ČR. Ceny sú údajne premrštené z dôvodu vysokej nákupnej ceny u dodávateľa a Alza na tieto konzoly nemá vyššiu maržu, než na konzoly predávané v ČR.

Situáciu ohľadom dostupnosti elektroniky a vývoja cien sledujem pravidelne, keďže IT je moje hobby a zrejme ide o fenomén, ktorý sa v budúcnosti bude opakovať. Ceny a dostupnosť v Európe zvyknem kontrolovať napríklad na geizhalz.eu. Je to taká európska obdoba Heuréky. Takmer mi spadla sánka, keď som po vyhľadaní fráze “PlayStation 5” uvidel, že ju niekde majú skladom. A potom mi spadla naozaj, keď som uvidel, že ju majú skladom na alza.at, na rakúskej verzii Alzy.

“EU verzia” PlayStation 5 skladom na alza.at

Pochopil by som, ak e-shop alokuje časť produktov pre svoje pobočky, ktoré prevádzkuje v iných krajinách. Tieto konzoly však boli označené ako “EU version” a v špecifikácii produktu bolo uvedené, že majú českú a maďarskú lokalizáciu. Ak zároveň nemajú pokryté zaplatené predobjednávky a takýto tovar potom predávajú “na tajňačku” v zahraničí s 60% prirážkou, je to prinajmenšom nehorázne neetické. Prečo na tajňačku? Pretože kusy skladom tam pribúdajú niekoľkokrát denne, po pár kusoch, a to aj počas nočných hodín. Alza evidentne sedí na nejakých zásobách a rozhodne nemám pocit, že by sa jednalo o desiatky konzol. Namiesto férového prístupu k svojim zákazníkom si však zvolili na nepriaznivej situácii kapitalizovať. Žiada sa mi podotknúť, že po zaplatení od priekupníkov, narozdiel od Alzy, konzolu aspoň dostanete.

Ceny ako od priekupníka

Ceny za konzoly na alza.at sa veľmi tesne približujú bežným cenám konzol na inzertných a aukčných portáloch. Výrobcom doporučované ceny sú 499 € za verziu s mechanikou a 399 € za verziu bez mechaniky. Na rakúskej Alze konzoly kúpite s viac než 60% prirážkou, a to za 799 €, resp. 649 €. Zatiaľčo pre mnohých, ktorí čakajú na svoju predobjednávku, zostáva aj naďalej jediným spôsobom ako konzolu zohnať, kúpiť si ju od priekupníka za dvojnásobnú cenu na inzertnom portáli. Aj vďaka Alze. Evidentne totižto na predobjednávky kašlú a do ČR / SR Vám nedoručia ani konzoly s prirážkou, už vonkoncom nie za pôvodnú cenu v rámci predobjednávky.

Stále som si nebol istý, či nejde len o nejakú chybu a skúsil som teda konzolu objednať. V Rakúsku poznám niekoho, kto bol veľmi ochotný a prisľúbil mi, že ak konzola príde, tak mi ju do Česka prepošle. Na môj podiv sa mi konzolu podarilo objednať a zaplatiť. Zákaznícka podpora ma v odpovedi na dotaz, či nejde o chybu, dokonca informovala, že zásielku možno doručia o dva dni skôr, než je predpokladaný dátum doručenia, ale nevedia to sľúbiť. Na screenshote tiež môžte vidieť, že agent zákazníckej podpory trošku zápasí s rozložením klávesnice a do anglického textu sa mu zatúlalo písmeno z českej abecedy.

Správa od zákazníckej podpory alza.at

Stále som skúšal racionalizovať a hovoril som si, že rakúska Alza možno funguje úplne nezávisle od tej českej, majú vlastné sklady a jednoducho im raz za čas príde pár kusov, ktoré do predaja nepustia naraz, aby malo šancu kúpiť si konzolu viac zákazníkov. Po predaní zásielky prepravcovi ma však vyviedli z omylu. Konzoly odosielajú priamo z ČR.

Trackovacia stránka zásielky, ktorá ukazuje, že zásielka odchádza z Českej Republiky

Výroba, transport, boty, priekupníci, Alza… a ja?

Čo s konzolou urobím? Za tú cenu mi nestojí a najradšej by som ju vrátil. Musím si to ešte premyslieť. Myslím, že je namieste aj trochu sebareflexie a uvedomenie si, že k problému prispievajú aj ľudia ako ja, ktorí zvažujú nákup s príplatkom oproti cene odporúčanej výrobcom.

Je namieste rozčuľovať sa ako občania vyspelých krajín s relatívne vysokým životným štandardom, že sa nám nepodario instantne kúpiť niekoľkotisícovú hračku počas pandémie, keď ľudia prichádzajú o prácu a zomierajú? Zamyslime sa a uvedomme si, ako privilegovane to znie. Niektorí ľudia majú skutočné problémy.

Nič z toho však neospravedlňuje jednotku na trhu, aby sa takto nechutne správala k svojim zákazníkom, obzvlášť vo svojej domovskej krajine. Preto je čas vyzvať obchodíkov ako Alza, aby opustili podobne nekalé praktiky a viac si vážili svojich zákazníkov. Keď vo Vás zanechá samotná firma horší dojem, než jej otravné reklamy so zeleným mimozemšťanom, niečo sa evidentne pokazilo. Vďaka dominantnému postaveniu na trhu je pravdepodobné, že sa v rámci ČR dostali k najväčším dodávkam. Prečo by sme mali na priekupníkov iný meter, než na predražené obchody, keď robia v podstate to isté?

--

--

Responses (1)